W swoim pierwszym poście opisałem, jak w czterech obszarach menadżerowie mogą wspierać pracowników w osiąganiu większej samodzielności zawodowej. Jedną ze wskazówek było to, aby poprzez osobisty przykład i obecność na „gembie” pomagać pracownikom zrozumieć, że wszystkie nasze działania prowadzą do wzmocnienia kompetencyjnego i ich samodzielności i niezależności zawodowej (self-reliance). Aby osiągnąć wymierne efekty tych wysiłków, zakładamy, że pracownicy mają potrzebę, świadomość i siłę do zmienienia swojej sytuacji. To tworzy grunt do określenia wartościowego celu zawodowego. (więcej…)
Metoda Harady
Respect for people
Jak przystało na osobę popularyzującą w Polsce Metodę Harada chciałem zacząć tego bloga od tematu związanego z ludźmi a dokładnie z jednym z filarów Domu Toyoty czyli Respect for people. W zeszłym roku zachęcając do uczestnictwa w pierwszym otwartym warsztacie metody na Forum Praktyków Lean napisałem:
„Nie będzie to myśl odkrywcza jeśli powiem, że zarządzanie ludźmi jest procesem złożonym i z definicji jednokierunkowym. No bo przecież to nie pracownicy rozwijają metody pracy z szefami ale to menadżerowie poszukują najlepszych narzędzi motywowania pracowników, stymulowania ich rozwoju i zwiększania zaangażowania . Wierzę że w każdym tkwi ogromna siła do działania która może być samodzielnie „aktywowana” i przyszłość należy do tych liderów i firm którzy znajdą ten „zloty grall” kultury organizacyjnej.